Książka stycznia IBUK LIBRA

Drodzy Czytelnicy,

w noworocznej, styczniowej odsłonie akcji Książka miesiąca od IBUKA LIBRY, znalazła sie książka Thomasa Cathcarta, Dylemat wagonika. Czy zrzuciłbyś grubego faceta z kładki? Zagadka filozoficzna,

która może sprowokować wielu (nie)filozofów do lektury i przyjrzenia się dylematom etycznym, które przynosi nam codzienność. Książka napisana z dużą lekkością przybliża współczesne zagadki filozoficzne.

Wagonik pędzi po torach w niekontrolowany sposób. Przed nim znajduje się pięć osób, a na bocznym torze stoi jeden człowiek. Wyobraź sobie, że znajdujesz się akurat tuż obok zwrotnicy, która może zmienić tor wagonika. W ten sposób uratujesz pięć osób, ale poświęcisz jedną. Czy zdecydujesz się pociągnąć za wajchę? Albo obserwujesz zdarzenie z kładki. Jedyną możliwością uratowania ludzi jest zrzucenie ciężkiego przedmiotu na tory. A ty stoisz tuż obok bardzo grubego faceta...
Ta zagadka etyczna, oparta na eksperymencie myślowym z 1967 roku przeprowadzonym przez brytyjską filozof Philippę Foot, zainspirowała wiele żywych dyskusji na całym świecie. Thomas Cathcart w inteligentny i zabawny sposób popularyzuje wiele poważnych teorii. Jedną z nich jest „dylemat wagonika”, a minispecjalizacja zajmująca się tym problemem potocznie nazywana jest „wagonikologią”. W swojej książce autor łączy teorie Jeremy’ego Benthama, Kanta, św. Tomasza z Akwinu, Nietzschego i innych. Dylemat wagonika dla większości ludzi był inteligentną, filozoficzną układanką, dopóki taka historia nie zdarzyła się naprawdę.

Książka dostępna jest w darmowym dostępie w dniach od 1 do 31 styczniaa 2019 r.

Zachęcamy do lektury!

l.tomczak, [11-01-2019, aktualizacja: 18-01-2019, 06:33]