Książka maja IBUK LIBRA

To był maj, pachniała Saska Kępa…

W tym miesiącu prezentem od IBUKA Libry jest książka Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej autorstwa Karoliny Felberg-Sendeckiej.

W tym roku minęły dwadzieścia dwa lata odkąd nie ma z nami jednej z najbardziej rozpoznawalnych autorek tekstów, poetek i dziennikarek XX wieku.

Ponoć każdy znał inną Osiecką. Nie była ideałem. Nie była wyro­zumiałą córką, wierną dziewczyną, lojalną żoną, oddaną kochan­ką i skorą do wyrzeczeń oraz poświęceń matką, nie była także do­skonałą poetką i pisarką; z pewnością jednak była fenomenalnym, wyjątkowym, a przez to i trudnym do uchwycenia człowiekiem. Magda Czapińska wspomina ją tak: „Agnieszka była z całą pewno­ścią osobowością złożoną, wieloraką. Nawet i dziś można ją na wie­lu bardzo różnych płaszczyznach analizować, tylko po co? Moim zdaniem ona była po prostu jedyna w swoim rodzaju i niedefinio­walna – stąd rozliczne podejmowane próby opisania jej fenomenu nie udają się, a fascynacja nią wcale nie niknie”.

Pierwszy raz tak otwarcie o poetce opowiadają między innymi: Ewa Błaszczyk, Jan Borkowski, Stan Borys, Magda Czapińska, Barbara Dziekan, Alina Janowska, Zygmunt Konieczny, Grzegorz Lasota, Zuzanna Łapicka-Olbrychska, Agata Passent, Barbara Katarzyna Radecka, Krystyna Sienkiewicz, Adam Sławiński, Stanisław Soyka, Anna Szałapak, Andrzej Zieliński, Katarzyna Ważyk. Ponadto w książce znajduje się wiele niegdyś już opublikowanych wypowiedzi, na przykład: Jarosława Abramowa-Newerlyego, Janusza Andermana, Henryka Grynberga, Marka Hłaski, Olgi Lipińskiej, Adama Michnika, Wojciecha Młynarskiego, Daniela Passenta, Jeremiego Przybory, Mieczysława F. Rakowskiego, Maryli Rodowicz, Magdy Umer, Jerzego Urbana, Barbary Wrzesińskiej. Całości dopełniają wiersze dedykowane artystce lub nią inspirowane oraz fragmenty wywiadów prasowych z Osiecką.

Książka dostępna do 31 maja.

Zachęcamy do lektury!

l.tomczak, [06-05-2019, aktualizacja: 06-05-2019, 08:35]