Open Access

PLAN S – inicjatywa 11 narodowych agencji finansujących badania naukowe, w tym Narodowego Centrum Nauki, której nadrzędnym celem jest udostępnianie w sposób otwarty publikacji powstałych w ramach grantów finansowanych ze środków publicznych

Polityka Narodowego Centrum Nauki dotycząca otwartego dostępu do publikacji

Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce - wytyczne krajowej polityki Open Access opracowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2015 r.

Zarządzenie Nr R-92/2020 Rektora Politechniki Lubelskiej z dnia 6 listopada 2020 r. w sprawie wprowadzenia Polityki otwartego dostępu w Politechnice Lubelskiej

Serwisy rejestrujące otwarte czasopisma, książki i repozytoria:

Directory of Open Access Journals (DOAJ) - katalog czasopism naukowych dostępnych w modelu otwartym i realizujących dobre praktyki wydawnicze.

Directory of Open Books (DOAB) - serwis rejestrujący dane o monografiach publikowanych w otwartym dostępie, którego celem jest promowanie i zwiększanie widoczności książek akademickich.

The Directory of Open Access Repositories (OpenDOAR)  - serwis gromadzący informacje na temat otwartych repozytoriów. Zasoby można przeszukiwać lub przeglądać według kryteriów geograficznych.

Serwisy rejestrujące polityki wydawców, grantodawców i instytucji w zakresie otwartego dostępu:

Baza polityk wydawniczych polskich czasopism naukowych - określa zasady publikacyjne jakie wykorzystują polskie czasopisma, informuje o sposobach i warunkach dzielenia się artykułami naukowymi, a także weryfikuje, czy wybrane czasopismo spełnia podstawowe wymogi Planu S w odniesieniu do stosowanego modelu publikacyjnego.

SHERPA/RoMEO - serwis rejestrujący polityki wydawców w zakresie praw autorskich i samodzielnej archiwizacji artykułu.

SHERPA/JULIET - serwis rejestrujący polityki instytucji finansujących badania w zakresie publikacji w otwartym dostępie, samodzielnej archiwizacji w repozytoriach oraz udostępniania danych badawczych.

SHERPA/FACT - narzędzie, które pozwala porównywać polityki otwartego dostępu przyjęte przez instytucje finansujące badania z politykami czasopism w zakresie otwartego dostępu.

Registry of Open Access Repositories Mandatory Archiving Policies (ROARMAP) -  rejestr polityk otwartego dostępu obowiązujących w uczelniach oraz instytucjach prowadzących i finansujących badania naukowe.

Otwarte zasoby edukacyjne (OZE) (ang. Open Educational Resources, OER) – wspólna nazwa dla wszelkich zasobów edukacyjnych, do których istnieje w pełni otwarty dostęp dzięki objęciu ich wolnymi licencjami lub przeniesieniu do domeny publicznej i udostępnieniu za pomocą dowolnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Otwarte zasoby edukacyjne - czym są OZE

Gdzie znaleźć otwarte zasoby edukacyjne - https://www.youtube.com/watch?v=qvlv2YBEgyM

Warto przeczytać:

Otwarty dostęp w instytucjach naukowych

Otwarty dostęp do publikacji naukowych : kwestie prawne

Przewodnik po otwartej nauce

Open Access. Analiza zjawiska z punktu widzenia polskiego naukowca

Uwaga na fałszywe czasopisma i drapieżnych wydawców

Drapieżne czasopisma jako przykład nieetycznego publikowania

Portale:

Uwolnij Naukę - Baza wiedzy o otwartych zasobach dla nauki (open access)

Koalicja Otwartej Edukacji - wspiera tworzenie otwartych zasobów edukacyjnych i promuje związane z nimi dobre praktyki