Materiały dodatkowe

Materiały dodatkowe:

Plan zarządzania danymi badawczymi - najczęściej zadawane pytania (Narodowe Centrum Nauki)
Przewodnik praktyczny dotyczący ujednoliconych europejskich praktyk związanych z zarządzaniem danymi naukowymi (Science Europe). Przewodnik polecany przez NCN.
Przewodnik opracowany przez europejskie konsorcjum CESSDA (Consortium of European Social Science Data Archives)
Podręcznik on-line o zarządzaniu danymi badawczymi
Podręcznik on-line o otwartym dostępie i zarządzaniu danymi badawczymi

Przewodniki Komisji Europejskiej:
Przewodnik Komisji Europejskiej  dotyczący zasad otwartego dostępu do publikacji naukowych i danych badawczych w programie „Horyzont 2020”
Przewodnik Komisji Europejskiej dotyczący zarządzania danymi badawczymi w programie „Horyzont 2020”
Przewodnik dotyczący zarządzania danymi zgodnie z zasadami FAIR w programie „Horyzont 2020”

Poradniki i prezentacje Platformy Otwartej Nauki (ICM UW):

Kursy online:

MANTRA – darmowy kurs dla studentów, naukowców i bibliotekarzy stworzony w Uniwersytecie w Edynburgu,

Research Data Management and Sharing – bezpłatny kurs MOOC dostępny na platformie Coursera prowadzony przez pracowników The University of North Carolina on Chapel Hill i University of Edinburgh

Modele metadanych:

Research Data Alliance (RDA) Metadata Standards - katalog standardów metadanych RDA.
FAIRsharing - wyszukiwarka standardów i metadanych powiązana z repozytoriami dziedzinowymi
Digital Curation Centre Standards -  lista szeroko stosowanych standardów metadanych.
INFONANET OŚRODEK ANALIZ