Portale społecznościowe i blogi dla naukowców

Zamieszczanie własnych tekstów w sieci.

1. ResearcherID - ogólnodostępny portal dla autorów i badaczy naukowych zintegrowany z platformą Web of Science (dawniej Web of Knowledge). Umożliwia: identyfikację autora, stworzenie publicznego profilu, utworzenie listy własnych prac naukowych i zarządzanie nią. Ułatwia współpracę i kontakt z naukowcami na całym świecie.

Instrukcja założenia profilu i dodawania publikacji w ResearcherID

Więcej o ResearcherID

2. ORCID - międzynarodowy system identyfikacji autorów prac naukowych. Polega na przydzieleniu naukowcowi unikalnego oznaczenia alfanumerycznego składającego się z 16 cyfr podzielonych na cztery równe części i zapisanych w formie orcid.org/oznaczenie numeryczne.

Instrukcja połączenia ResearcherID w bazie Web of Science z identyfikatorem ORCID

Filmy istruktażowe:

1. Jak założyć konto w serwisie ORCID

2. Jak połączyć profil ORCID z bazą Scopus

3. Jak połączyć profil ORCID z Web of Science

3. Google Scholar - wyszukiwarka artykułów naukowych. Z jej pomocą można odszukać rozmaite prace naukowe, książki, streszczenia i opinie sądowe, pochodzące z wydawnictw naukowych, uczelni wyższych, repozytoriów i wielu innych stron internetowych. Daje możliwość założenia indywidualnego profilu autora oraz automatytcznego zliczenia cytowań i wskaźników dostępnych w tej usłudze.

Instrukcja założenia profilu Google Scholar

Poradnik dla początkujących

4. ResearchGate - międzynarodowy serwis społecznościowy skierowany do naukowców i studentów. Użytkownicy zarządzają własną listą publikacji, bezpośrednio przejętą z fachowych baz danych, zawierających ponad 30 milionów haseł. W ResearchGate działa mechanizm rekomendacji: można polecać publikacje wykazujące podobieństwo tematyczne do własnych opracowań i dziedzin badawczych, a także użytkowników o zbliżonym profilu działalności naukowej. Zasób publikacji portalu ResearchGate obejmuje siedem głównych baz danych oraz ponad 1000 źródeł typu OpenSource. Znajdują się tu publikacje pochodzące z serwisów Pubmed, ArXiv, IEEE czy CiteSeer. Dodatkowo autorzy mogą wkleić swój abstrakt do programu JournalFinder, który po przeanalizowaniu tekstu podpowiada, które pismo naukowe może być zainteresowane daną publikacją.

Instrukcja założenia konta w serwisie ResearchGate

5. Academia.edu - serwis społecznościowy dla naukowców bardzo podobny do Facebooka - prosty, przejrzysty, dużo publikacji - możemy tutaj umieścić swoje i sprawdzać, kto je przegląda. Przeszukiwany przez wyszukiwarki Google.

6. ZostańPhD.pl - blog dla doktorantów, młodych naukowców i tych, ktorzy myślą o doktoracie.
Informacje o:

BIBLIOTEKA CYFROWA INFONANET WYSTAWY WIRTUALNE DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA