Prawo autorskie i Open Access

5. Przewodnik po otwartej nauce

6. JULIET - polityka otwartego dostępu dla podmiotów finansujących badania

7. ROMEO - prawa autorskie wydawców

8. Koalicja Otwartej Edukacji - wspiera tworzenie otwartych zasobów edukacyjnych i promuje związane z nimi dobre praktyki

9. Platforma Otwartej Nauki - to centrum kompetencji w zakresie otwartych modeli komunikacji naukowej i dystrybucji wiedzy

10. Obywatele Nauki

11. Otwarta Nauka  - ICM

12. Centrum Cyfrowe

Publikowanie w Open Access

1. Program publikowania otwartego IEEE Open

W lipcu 2020 r. Politechnika Lubelska podpisała umowę umożliwiającą pracownikom bezpłatne publikowanie artykułów w odtwartym dostępie (Open Access) w czasopismach IEEE.
Program jest przeznaczony dla pracowników Politechniki Lubelskiej, którzy pełnią rolę autorów do korespondencji (corresponding author).
W 2020 r. instytucje uczestniczące w konsorcjum zamówiły łącznie 121 artykułów (w tym 12 artykułów dla autorów z Politechniki Lubelskiej).

Program pozwala zainteresowanym autorom na publikację artykułów naukowych bez żadnych dodatkowych opłat w czasopismach otwartych i hybrydowych IEEE. Warunkiem jest otrzymanie pozytywnej recenzji wydawcy.
Nadsyłając tekst należy wskazać odpowiednią afiliację, a następnie, po otrzymaniu zawiadomienia o przyjęciu artykułu do publikacji, skorzystać z systemu RightsLink. Na tym etapie należy wybrać finansowanie w ramach programu IEEE Open.

Listę czasopism oraz informacje ogólne znajdą Państwo na stronie: IEEE Open

Instrukcje dla autorów: IEEE Author Center

Zasady dotyczące rozpowszechniania publikacji: Author posting guidelines

2. Program publikowania otwartego Elsevier 2019-2021

Od ubiegłego roku Politechnika Lubelska uczestniczy w programie publikowania otwartego wydawnictwa Elsevier.

Do tej pory opublikowano 20 artykułów w ramach Programu A, który obejmował 1777 czasopism hybrydowych oraz tzw. gold open access.

Program A

Program A zostanie wznowiony w 2021 r. z liczbą 1500 artykułów i jest przeznaczony tylko dla artykułów wysłanych do publikacji w 2021 r. Publikacje będzie można zgłaszać do programu po recenzjach i przyjęciu do publikacji (instrukcja).

Program B

Program B został uruchomiony 23 czerwca 2020 r. po wyczerpaniu Programu A. Pozwala on na publikację artykułów ze zniżką, która zależy od roku, w którym artykuł został wysłany do publikacji: 30%, 20% i 10% dla artykułów wysłanych odpowiednio w 2019, 2020 lub 2021 r.

Do programu mogą być zgłaszane artykuły po recenzjach i przyjęciu do publikacji (instrukcja).

Od 2021 r. Program B będzie działał równolegle do Programu A (w 2021 r. po wyczerpaniu Programu A, będzie możliwość uzyskania zniżki 10%).

Szczegółowe informacje na stronie:

3. Program Springer Open Choice - licencja Compact

Program Springer Open Choice dla Polski umożliwia autorom afiliowanym w polskich instytucjach akademickich publikowanie artykułów otwartych na licencji CC BY w czasopismach hybrydowych Springer.

Koszty publikacji w ramach programu są pokrywane centralnie poprzez WBN ze środków pochodzących z MNiSW.
Licencja Compact jest realizowana w Polsce od 1 stycznia 2019. Program przeznaczony jest dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w polskich instytucjach akademickich zgłoszonych do licencji krajowej Springer.
Licencja Compact wprowadza ograniczenie na liczbę artykułów, które mogą być sfinansowane w ramach programu krajowego w danym roku z opłaconej z góry rocznej krajowej opłaty licencyjnej. Opłata przewidziana na rok 2019 będzie obejmowała do 2091 artykułów.

Więcej informacji:

dr Katarzyna Weinper (pełnomocnik ds. otwartego dostępu w PL) k.weinper@pollub.pl wew. 4659.

Prawo autorskie

1. Prawo autorskie i wolne licencje

2. Otwarta nauka: prawo autorskie i wolne licencje

3. Wprowadzenie do nowelizacji ustawy o prawie autorskim w zakresie dozwolonego użytku bibliotek

4. Prawo autorskie w edukacji: jak uniknąć naruszeń?

5. Pierwsza pomoc w prawie autorskim

6. Własność intelektualna : podstawowe pojęcia

7. Prawo autorskie dla bibliotekarzy. Otwarty program nauczania z zakresu prawa autorskiego

8. Krótki kurs własności intelektualnej. Materiały dla uczelni