Programy do zarządzania bibliografią

1. EndNote Web

Program umożliwia:

•   przeszukiwanie baz danych i katalogów online
     •   przenoszenie wybranych opisów bibliograficznych do utworzonych w tym programie swoich folderów (grup) i tworzenie własnych baz bibliograficznych
     •   automatyczne tworzenie przypisów i bibliografii załącznikowej
     •   dobór formatu opisu bibliograficznego
     •   dzielenie się posiadanymi danymi bibliograficznymi z innymi zarejestrowanymi użytkownikami.

Zdalny dostęp do baz Web of Science (WoS) można uzyskać poprzez zarejestrowanie się na stronie WoS [Customize Your Experience / Register] z komputerów w sieci PL. Aby utworzone konto było aktywne poza siecią PL, należy je uaktualniać na platformie WoK raz na 6 miesięcy, logując się z komputera w sieci PL.

Uwaga: Praca w EndNote Web wymaga rejestracji.

W przypadku, gdy nie wyświetli się strona EndNote Web, należy odnowić sesję klikając w "establish a new session".

Style bibliografii załącznikowej

Szablony tworzenia bibliografii załącznikowej

Materiały informacyjne: EndNote Web

2. Mendeley

Mendeley to darmowe oprogramowanie służące zarządzaniu, organizacji i dzieleniu się publikacjami naukowymi. Mendeley składa się z:

• Mendeley Desktop - aplikacja posiadająca funkcje organizacji i zarządzania bibliografią wraz z czytnikiem PDF
  • Mendeley Web: internetowy serwis skierowany do naukowców.
  • Ważne dodatki:
    • Web importer (specjalna zakładka do przeglądarki która pozwala szybko importować dokumenty z dowolnego miejsca w Internecie)
    • Citation plugin (wtyczka do edytora teksty, która pozwala na tworzenie i formatowanie cytatów i bibliografii w zależności od stylu wybranego).

Mendeley: zapanuj nad swoją literaturą - dr inż. Katarzyna Gaca

Pomoc:

Więcej informacji można znaleźć pod nastepującymi adresami:

1. http://resources.mendeley.com/?referrer=quickstart
  2. http://support.mendeley.com/
  3. https://blog.mendeley.com/tag/user-feedback/

3. Citavi

Program stanowi idealne rozwiązanie dla studentów i pracowników naukowych, którzy szukają narzędzia do gromadzenia i porządkowania wiedzy oraz pomocy podczas pisania publikacji naukowych, prac zaliczeniowych i dyplomowych.

Osoby rejestrujące się na stronie wydawcy adresem uczelnianym naszej Politechniki mogą, do końca 2018 roku, korzystać za darmo z pełnej wersji tego narzędzia.

Program ten:

• - stworzony został również pod optymalizację tekstu przy redagowaniu prac do polskich czasopism
  • - posiada dostęp do wielu stylów cytowań;
  • - umożliwia dostęp do ogromnej bazy danych i katalogów bibliotecznych (ponad 4000 katalogów);
  • - wtyczka Picker dla programów Internet Explorer, Firefox i Chrome pozwala na dodawanie stron internetowych i plików PDF do swojej prac;
  • - współpracuje z innymi programami zarządzającymi bibliografią, przeszukując je i importując tytuły;
  • pobiera pełne teksty artykułów;
  • - pozwala także na przeglądanie plików PDF, stron internetowych, dokumentów, obrazów i prezentacji;
  • - pomaga przy organizowaniu wiedzy i tworzeniu struktury artykułu lub dowolnego dokumentu;
  •  - umożliwia współpracę z innymi użytkownikami w ramach wspólnego projektu za pomocą dodatku Citavi Team.

REJESTRACJA NA STRONIE WYDAWCY

INSTRUKCJA REJESTRACJI