order a book

Loans are available:

♦ at reading rooms (working hours),

♦ borrowing (Borrow Dpt. working hours),

modesinner-library borrows,

access to the digital databases.

Library services are available for:

scientists and students of Lublin University of Technology,

retired University workers,

workers of other science institutions of Lublin,

others that have identity card (dowód tożsamości).

Borrowing limits depends on the users type

Library seriveces are free beside of those said in price-list (Regulation: Zarzadzeniem Nr R-53/2010 Rektora Politechniki Lubelskiej z dnia 28 pazdziernika 2010 r.). For more library rules click here.

Ordering books only via online catalogue:

Booking

Users that have library account may book a book that are borrowed (with the localisation Wypożyczalnia and Czytelnia Techniczna –CoEASPPECT). It is possible by the form on the online catalogue website or personally at any library desk.

One needs: signature and library card or students card.

Users that have their e-mail address in the account data will get automatic notification about book that is available to borrow.

E-mail account

Every student of Lublin University of technology have his/her own e-mail account on university post server. It's address is name.surname@pollub.edu.pl. To activate your e-mail account log in at: http://sprawdz.pollub.pl. If one wants to use his/her own private e-mail address, one needs to tell it to any librarian at Loaning Dpt.

System generates automatic e-mails with informations about the end date of borrowing time and books that are over held.

Borrowing limits

User type Borrow limit/unit Borrow term/days Number of bookings Booking term/days
User with bail 3 30 1 30
PhD student 15 90 1 90