Computers, printers, scanners

computers

There are computers at disposal of library users in all locations, with:

- the Internet access,
- the possibility to edit own files in Open Office Editor.

Printing facilities are available at:

• -Rusty building, room 303;
  • -Mechanical Engineering Faculty Library;
  • -Environmental Engineering Faculty Library.

Scanning facility is available at the Circulation Desk, room 303.

EduRoam

Eduroam net provides the free Wi-Fi access.

More information on eduroam can be found here http://eduroam.pollub.pl/

Library electronic sources can be accessed by up-to-date library account holders.

Before one starts to work outside the campus, please set the browser at your own equipement. Follow the instruction here.

Access to e-sources

- from campus
- outside campus. One* need to set a browser and login at a proxy server (the instruction).

*only for users registered in a library system and owners of an active library account.

INFONANET OŚRODEK ANALIZ